Helicid 20 mg | 14 tbl

6,77 € / ks
Skladom
Môžeme doručiť do:
18.4.2024
Možnosti doručenia

Helicid 20 mg sa používa u dospelých na krátkodobú liečbu príznakov refluxu. Znižuje množstvo kyseliny, ktorú produkuje žalúdok.

Detailné informácie

Odoslanie do 3 hodín
Odoslanie do 3 hodín
Od kompletizácie.
Doprava ZADARMO od 45 €
Doprava ZADARMO
Pri objednávke od 45 €.
Darček pre každého
Darček pre každého
Ku každej objednávke.

Podrobný popis

Helicid 20 mg

Liek obsahuje liečivo omeprazol. Patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú “inhibítory protónovej pumpy”. Pôsobia tak, že znižujú množstvo kyseliny, ktorú produkuje žalúdok.

Liek sa používa u dospelých na krátkodobú liečbu príznakov refluxu (napr. pálenie záhy a spätný návrat kyslého obsahu žalúdka do úst (regurgitácia)).
Reflux je spôsobený spätným návratom kyseliny zo žalúdka do pažeráka, ktorý môže byť z tohto dôvodu zapálený a bolestivý. To môže vyvolať príznaky, ako je bolestivý pocit pálenia na hrudi stúpajúci až do úst (pálenie záhy) a kyslá chuť v ústach (kyslá regurgitácia).

Dávkovanie

Výdaj lieku (prípadne iného produktu) nie je viazaný na predpis. Prípravok sa užíva v dostatočnom odstupe od jedla - na prázdny žalúdok (viac v časti Spôsob použitia). Prípravok sa užíva v celku, nesmie sa hrýzť, drviť alebo rozpúšťať (pokiaľ to lekárnik povolí, je možné liek rozdeliť). Prípravok je potrebné zapiť (v prípade, ak to lekárnik povolí, je možné prípravok rozpustiť vo vode).
Dávkovanie a dávkovacie schémy

V prípade použitia dávky 10 mg omeprazolu je potrebné zvoliť iný liek s nižšou silou.

Bez porady s lekárom:

Symptomatická liečba refluxu u dospelých

Odporúčaná dávka je 1 tablety (20 mg) 1x denne počas 14 dní. Možno bude potrebné užívať tablety 2 – 3 nasledujúce dni na dosiahnutie zlepšenia symptómov.

U väčšiny pacientov dôjde k úplnému ústupu symptómov pyrózy v priebehu 7 dní. Ak symptómy úplne vymiznú, liečba sa má ukončiť. Ak sa pacient do 14 dní necíti lepšie alebo sa cítiť horšie, musí sa obrátiť na lekára.

Len na odporučenie a pod dohľadom lekára:

Dospelí
Liečba dvanástnikových vredov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 2 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 2 týždňov liečby. Pri nedostatočnej odpovedi na liečbu sa odporúča podávať 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Prevencia relapsu dvanástnikových vredov
Odporúča sa 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U niektorých pacientov môže postačovať denná dávka 10 mg.
V prípade zlyhania liečby sa môže dávka zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Liečba žalúdkových vredov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby. V prípade zlyhania liečby možno dávku zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Prevencia relapsu žalúdkových vredov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne.
V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Eradikácia H. pylori pri peptickej vredovej chorobe
Omeprazol sa používa v kombinácii s antibiotikami - s klaritromycínom a amoxicilínom (alebo s klaritromycínom a metronidazolom, resp. tinidazolom) sa podáva 1 kapsula (20 mg) omeprazolu 2x denne počas 1 týždňa. S amoxicilínom a metronidazolom, resp. tinidazolom sa podáva 2 kapsuly (40 mg) omeprazolu 1x denne.
Ak je pacient ešte stále pozitívny na H. pylori, liečbu v každom režime možno zopakovať.

Liečba vredov žalúdka, dvanástnika v súvislosti s užívaním NSAID
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby.

Prevencia vredov žalúdka, dvanástnika vyskytujúcich sa v súvislosti s užívaním NSAID u rizikových pacientov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. (Rizikový pacient = vek >60 rokov, s vredmi žalúdka a/alebo vredmi dvanástnika, s krvácaním z hornej časti GITu v anamnéze)

Liečba refluxnej ezofagitídy
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby.
V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne a vyhojenie sa zvyčajne dosiahne v priebehu 8 týždňov.

Dlhodobá liečba pacientov s vyhojenou refluxnou ezofagitídou
Odporúčaná denná dávka je 10 mg omeprazolu 1x denne.
V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť na 1-2 kapsuly (20-40 mg) 1x denne.

Liečba symptomatickej gastroezofagálnej refluxnej choroby
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U niektorých pacientov môže postačovať denná dávka 10 mg. Ak sa po 4 týždňoch liečby nedosiahne kontrola príznakov, odporúča sa ďalšie vyšetrenie.

Liečba Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu
Liečbu je potrebné nastaviť individuálne.
Odporúčaná iniciálna dávka je 3 kapsuly (60 mg) omeprazolu 1x denne. V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť až na 6 kapsúl (120 mg). Dennú dávku vyššiu ako 4 kapsuly (80 mg) je potrebné rozdeliť do 2 jednotlivých dávok.

Deti staršie ako 1 rok a s hmotnosťou ≥ 10 kg
Liečba refluxnej ezofagitídy
Symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie žalúdkovej kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe

Odporúčaná denná dávka:
- u detí starších ako 1 rok s hmotnosťou 10-20 kg je 10 mg. Dávku možno zvýšiť na 1 kapsulu (20 mg) 1x denne.
- u detí starších ako 2 roky s hmotnosťou 21 kg a viac je 1 kapsula (20 mg). Dávku možno zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Dĺžka liečby, ak lekár neurčí inak:
- refluxná ezofagitídy: 4-8 týždňov.
- symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie žalúdkovej kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe: 2-4 týždne.

Deti staršie ako 4 roky
Liečba dvanástnikového vredu spôsobeného H. pylori:
Omeprazol sa používa v kombinácii s antibiotikami, s klaritromycínom a amoxicilínom. Deťom s hmotnosťou 15-30 kg sa podáva 10 mg omeprazolu 2x denne počas 1 týždňa, od hmotnosti 31 kg a viac sa podáva 1 kapsula (20 mg) 2x denne počas 1 týždňa. Trvanie liečby je 7-14 dní

Pacienti s poruchou funkcie pečene
Pacientom môže postačovať denná dávka 10-20 mg omeprazolu.

O dĺžke liečby rozhoduje lekár.

Spôsob použitia

Kapsuly sa odporúčajú užívať ráno najlepšie nalačno, majú sa prehltnúť v celku a zapiť polovicou pohára vody. Kapsuly sa nesmú drviť ani hrýzť.

U pacientov s ťažkosťami s prehĺtaním a u detí, ktoré dokážu piť alebo prehltnúť polotuhé jedlo
Kapsulu je možné otvoriť a obsah prehltnúť s polovicou pohára vody alebo primiešať do mierne kyslej tekutiny, napr. ovocný džús alebo jablčný pretlak, alebo do vody nesýtenej oxidom uhličitým. Vzniknutú disperziu je potrebné ihneď užiť (alebo v priebehu 30 minút) a vždy bezprostredne pred vypitím ju treba premiešať a vypláchnuť s polovicou pohára vody.

Alternatívne môžu pacienti kapsulu cmúľať, prehltnúť pelety a zapiť polovicou pohára vody. Gastrorezistentné pelety sa nesmú hrýzť.

Viac o produkte

Dodatočné parametre

Kategória: Pálenie záhy
Kód ŠÚKL: 8725B

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: